Čas na budících i mikrovlnkách se zpožďuje. Zjistěte přesný čas podle atomových hodin
Spor o dodávky elektřiny mezi Srby a Kosovci rozházel čas ve většině Evropy, včetně Česka. Kvůli výkyvům ve frekvenci v síti se tak začaly zpožďovat elektrické hodiny na budících, troubách nebo na topení. Správný čas zůstal na mobilech i počítačích. Pokud už ale nevěříte ani těm, mějte po ruce vždy přesný čas podle atomových hodin. Kde ho najdete?
„Kolik je hodin?“ bude za chvíli zase oblíbená otázka zapomnětlivých jedinců, kteří zazdili v březnu už minimálně dvoje narozeniny rodinných příslušníků, návštěvu u doktora, MDŽ a asi pět pracovních schůzek.
Přesný čas podle atomových hodin je nejspolehlivější
Kdo by si v tomto chaosu vzpomněl ještě na změnu zimního času na letní, která proběhne 25. března 2018 v noci ze soboty na neděli o víkendu před Velikonocemi. Pro všechny sklerotiky uvádíme aktuálně přesný čas podle atomových hodin pro Českou republiku.
Přesný čas v místě Česko:Při zobrazení přesného času využíváme služby Time.is, která je synchronizována s atomovým časem - nejpřesnějším zdrojem času na světě. Zobrazený čas má běžně přesnost 0,02 až 0,10 sekund. Přesnost závisí na internetovém připojení a zatížení vašeho počítače. Atomový čas se stal mezinárodně uznávaným standardem pro určování času pro celý svět v roce 1963.
Proč nám elektrické budíky a hodiny na troubách lžou?
Začátkem března sdružení provozovatelů elektrických sítí v Evropě, ENTSO-E, oznámilo, že síť od půlky ledna zažívá historicky největší výkyvy frekvence, která by se normálně měla pohybovat kolem 50 Herzů (Hz). Ideální pásmo je mezi 47,6 až 52,4 Hz, a pokud dojde k vychýlení mimo tento interval, elektrické přístroje se samy odpojí od sítě.
To způsobilo problémy u budíků a časomír na mikrovlnných troubách, jejichž řízení závisí právě na frekvenci. Problémy s časem se netýkají mobilů, počítačů ani jiných zařízení s hodinami, který využívají radiový signál nebo jiný vlastní mechanismus.
Vinu nese přetahování mezi Srbskem a Kosovem o zajištění stability sítě. Díky tomu se hodiny „postižených“ zařízení zpozdily o 6 minut. Elektrická soustava, do které spadá i Srbsko a Kosovo, zahrnuje území 25 evropských zemí i část severní Afriky.
Naopak nepatří sem Velká Británie, Skandinávie, ani Pobaltí nebo Ukrajina, Bělorusko či Moldávie.
Srbové a Kosovci se přou o nezaplacené účty za energii
Srbsko i Kosovo, které se odtrhlo od Srbska v roce 2008, sdílí společnou přenosovou soustavu. Už samotný fakt, že Srbové neuznávají nezávislost Kosova, celou situaci dost komplikuje. Na severu dnešního Kosova žije 40tisícová srbská menšina, která byla zvyklá neplatit účty za elektřinu kosovskému operátoru KOSTT. Kosovcům ale nedávno došla trpělivost a přestali posílat do této části energii.
Před zpožďování budíků vás žádný z dodavatelů na českém energetickém trhu neochrání, ale výrazně ušetřit vám pomoci mohou. Vyberte si levného i férového dodavatele
Kosovci měli na začátku roku opravovat elektrickou infrastrukturu, takže nedodávali do soustavy dostatek energie, což by mělo normálně kompenzovat Srbsko. To se Srbům příliš nechtělo, protože za viníka situace v severním Kosovu považují vládu z Prištiny, hlavního města odtrhnuté země.
Čekání na správný čas
Podle sdružení ENTSO-E už ale byly problémy mezi oběma stranami urovnány, takže v nejbližším možném termínu dojde k synchronizaci v momentě, kdy se elektrický a astronomický čas sladí.
Nicméně, hned tak to nebude, spíš se dá počítat s horizontem několika týdnů. Domácnosti mohou tento proces urychlit, když si ručně přenastaví správný čas na přístrojích zasažených sbrsko-kosovským sporem.