Posviťte si na žárovky a zářivky: Srovnáváme ceny, výkon i životnost
Budiž světlo. Ale jaké? Vybrat si dnes můžeme ze tří základních druhů, halogenových žárovek, úsporných zářivek či LED diod. Poradíme, podle čeho se orientovat při nákupu nového světla do domácnosti, a kolik která varianta ušetří elektřiny i financí.
Halogenové žárovky vydrží 2 x déle než klasické, ale 5 x méně než úsporné
Lumen
Jednotka světelného toku, která ukazuje, kolik světla daný typ žárovky vyzařuje. Tento údaj nahrazuje dříve hojně používaý výkon ve wattech, protože větší spotřeba (ve wattech) nemusí nutně znamenat více světla (v lumenech).
Edison by možná zaplakal, ale s klasickými žárovkami se dnes už v obchodech nesetkáme. Kvůli nízké energetické účinnosti zakázala jejich prodej Evropská unie v roce 2012. V evolučním vývoji sice klasické žárovky zanikly stejně jako neandrtálci, ale jejich druhová linie nevymřela úplně, protože je nahradily halogenové žárovky s velmi podobnými charakteristikami. Jasné a přirozené světlo vyzařuje s maximální intenzitou ihned po zapnutí, takže se hodí na chodby, schodiště a všude tam, kde světlo potřebujeme jenom občas.
Tento vyšší evoluční stupeň žárovek ale vydrží dvakrát déle a jeho provoz stojí o třetinu méně při porovnání s klasickými žárovkami. Nízkou pořizovací cenu v řádu desítek korun vyvažuje krátká životnost oproti jiným druhům a vyšší spotřeba energie při svícení.
Nárazy a nešetrná manipulace ohrožují úsporné žárovky
Po neandrtálcích přichází druh Homo sapiens neboli kompaktní zářivky či úsporné žárovky. Spotřebují o 50 % až 80 % elektřiny méně než halogenoví neandrtálci a vydrží až pětkrát déle. Nevýhodu představuje mnohem pomalejší start. Maximální jas se dostaví většinou až po 1 až 2 minutách. Cena se pohybuje v řádu stokorun. V současnosti si lze vybrat z více odstínů, takže již neplatí, že kompaktní zářivky svítí pouze nepřirozeným chladným světlem. Novější modely zářivek už také neničí časté zapínání a vypínání, což se dělo dříve.
Přesto s úspornými žárovkami zacházejte jako v rukavičkách. Výrobky jsou poměrně citlivé a silnější stisk prstů nebo náraz je může poškodit.
U kompaktních zářivek si dejte pozor na výrobky nízké kvality
Kompaktním zářivkám trochu poničily pověst některé nekvalitní výrobky na trhu. Zrno od plev oddělíte, pokud zářivka splňuje následující parametry. Patří do energetické třídy A. Průměrná doba života činí aspoň 15 tisíc hodin s minimálně 500 tisíci spínacími cykly a index barevného poddání (Ra nebo CRi) dosahuje nejméně hodnoty 80. Tyto údaje vyslídíte z informací na balení.
Úsporné zářivky do běžného odpadu nepatří
Problémem ale naopak zůstává likvidace kompaktních žárovek. Jelikož obsahují jedovatou rtuť, nelze je hodit jen tak do popelnice. Úspornou žárovku na konci zářivé kariéry můžete buď odnést zpátky prodejci, nebo ji zavézt do sběrného dvora.
Světla budoucnosti: LED diody
Podle Darwina evoluci přežijí jen ti nejsilnější. Ohromující síla světelných zdrojů LED (někdy nesprávně přezdívaných jako LED žárovky) spočívá v jejich extrémní životnosti. Vydrží 30 000 i více hodin svícení. Světlo naběhne okamžitě jako u klasických žárovek nebo halogenek. Navíc jsou odolné proti otřesům. Oproti halogenovým žárovkám spotřebují dokonce o 80 až 90 % méně elektřiny. V evolučním boji ale LED diody hendikepují vysoké pořizovací ceny, dvojnásobné až trojnásobné oproti kompaktním zářivkám. Nicméně, i tady se vyplatí pročíst informace uvedené na výrobku. Minimální životnost by měla být aspoň 25 000 hodin. Při nižší době už nákup LED diod ztrácí svou výhodnost oproti variantě světla z kompaktních zářivek.