Patentovou válku o vynález telefonu vyhrál Graham Bell
Ve stejný den, 14. února 1876, si nechali na americkém patentovacím úřadě zapsat dva inovátoři prakticky stejný vynález, který přenášel řeč pomocí elektrického proudu. Alexander Graham Bell souboj s časem vyhrál o pouhé dvě hodiny a stal se tak prvním vynálezcem telefonu. Musel ale ustát ještě dalších 600 soudních tahanic, kde bylo vlastnictví jeho patentu zpochybňováno.
Otec neslyšících měl hluchou matku i manželku
Přenos zvuku a tvorba hlasu malého Alexandra odjakživa fascinovaly. Z lékařské školy dokonce získal lidské vnitřní ucho, na kterém zkoušel, jak zvukové vlny rozhýbají ušní kůstky. Věřil, že když bude mluvit ze správné vzdálenosti a dodá svému hlasu vhodnou intonaci, lépe ho uslyší jeho skoro hluchá matka.
Jeho otec učil mluvit hluchoněmé děti, čemuž se začal později věnovat také samotný Bell v Americe, poté co spolu s rodiči opustil rodné Skotsko. Také se oženil s neslyšící dcerou svého sponzora Gardinera Hubbarda, který ho podporoval ve výzkumu budoucího telefonu.
Konec éry telegrafu
Na bostonské univerzitě působil jako profesor fyziky se specializací na akustiku. Žil v éře, kdy se již běžně používal telegraf, který ale přenášel slova pouze pomocí Morseova kódu. V druhé polovině 19. století už se objevovaly první přístroje, které dokázaly přenášet simultánně zvuk, ale šlo pouze o tóny, nikoli složitou strukturu lidského hlasu.
Graham Bell pracoval spolu s odborníkem na elektřinu Thomasem Watsonem na vytvoření tzv. melodického či harmonického telegrafu, který by to zvládnul. Tehdy ani jeden z nich netušil, že se později zařadí mezi nejvýznamnější objevitele.
Alexander Graham Bell (1847 - 1922)
Americký fyzik skotského původu, který se zasloužil o komerční rozšíření telefonu. Nebyl jeho prvním vynálezcem, i když mu někdy autorství telefonu bývá přisuzováno. Patřil mezi zakladatele firmy, kterou dnes známe jako AT&T.
Patentové závody měly těsný finiš
Nad stejným nápadem si ve stejnou dobu lámal hlavu i technik Elisha Gray. První zařízení podobné telefonu vytvořil Bell v létě 1875, ale dále se ho pokoušel zdokonalovat. Když se roznesly zvěsti, že Gray se blíží k dokončení svého vynálezu, Bell rychle podal přihlášku na patentový úřad. Graye předstihl o závodě o podání patentu jen o dvě hodiny.
„Pane Watsone, přijďte sem, potřebuji vás,“ zněla první slova pronesená do telefonu
První úspěšná zkouška patentovaného přístroje proběhla 10. března 1876, kdy se měl v laboratoři Bell potřísnit kyselinou, a do sluchátka zavolal svého pomocníka Watsona, aby mu přispěchal na pomoc. Watson přiběhl v dobrém rozmaru za Bellem, aby mu sdělil, že slyšel každé vyřčené slovo.
Nejdřív si ale průlomu v možnostech komunikace, který se později zařadil mezi nejzásadnější technické objevy vůbec, nikdo nevšímal. Když Bell představil svůj vynález na světové výstavě ve Philadelphii, rozruch vzbudil až po té, co nadchnul brazilského císaře, který si bez rozmyslu přiložil sluchátko k uchu a pak překvapeně zvolal: „Bože, ono to mluví!“
Spolu s Watsonem a Hubbardem založil Bell společnost na výrobu telefonních přístrojů Bell Telephone Company, která o pár let dostala název American Telephone and Telegraph Company, a dnes ji známe pod zkratkou AT&T.
Bitva s právníky trvala dvacet let
Nejenom Gray ale také třeba Edison tvrdil, že s nápadem telefonu přišli dřív než Graham Bell. Gray dokonce Bella zažaloval za to, že podvodně ukradl myšlenku právě vznikajícího vynálezu.
Soud rozhodnul ve prospěch Bella až po léta vlekoucím se sporu a Grayově úmrtí v roce 1901. O prvenství při vynálezu telefonu ale nakonec Bella připravil někdo jiný, Ital Antonio Meucci.
Skutečného prvního vynálezce telefonu skoro nikdo nezná
Ten kvůli finanční tísni nebyl schopen zaplatit poplatek za obnovení patentových práv po vypršení tří let, a proto o patent přišel již v toce 1871, tedy šest let před patentovými závody Graye s Bellem.
Meucci poté nelenil a podal na Bella žalobu, ale dříve než vůbec celý proces započal, italský imigrant ve Spojených státech zemřel. Jak první vynálezce telefonu byl uznán až po více než sto letech po své smrti, v roce 2002. Proto většina lidí přisuzuje první telefon stále Grahamu Bellovi.