V Dubaji vyroste rotující mrakodrap s otáčivými patry, který se bude měnit před očima
Každý pokoj v excentrickém hotelu bude mít ten nejlepší výhled. Obyvatelé totiž budou hlasem ovládat rychlost i směr rotace svého patra. V jeden den uvidí ze svého okna východ slunce i jeho západ. Dynamická věž, jak je mrakodrap nazván, bude navíc energeticky soběstačná. Podaří se odvážný nápad zrealizovat, nebo jde jen o megalomanské sny ropných šejků?
Zdroj úvodní fotografie: Dynamic Architecture, David Fischer
V Dubaji není nouze o šílené projekty, které se díky pohádkovému ropnému bohatství zdejších šejků stávají realitou. Chcete vidět umělé ostrovy, nejvyšší budovu na světě, zahradu uprostřed pouště nebo lyžařskou sjezdovku uvnitř nákupního centra? V Dubaji to není žádný problém.
Anketa
Do konce roku 2020 by měl v inovativní metropoli vyrůst další architektonický zázrak. Dynamická věž je vysněným projektem italsko-izraelského architekta Davida Fischera, který se ho snažil přivést k životu již od roku 2008, ale finanční krize hodila ambiciozním plánům klacky pod nohy.
A přece se točí! Jak má fungovat Dynamická věž?
Stavba by se měla vyšplhat do výšky 419 metrů a nabídnout 360° výhled z 80 rotujících pater. Rychlost i směr otáčení bude moci každý host individuálně regulovat hlasovými příkazy, takže mrakodrap se bude neustále měnit pozorovateli před očima.
Podle autorů projektu má být rotace bytových jednotek velice tichá až téměř neslyšitelná. Obyvatelé by také neměli cítit žádný pohyb, přestože se s nimi celý byt otáčí.
Dynamická věž se bude pyšnit také dalším unikátem ve světě mrakodrapů. Výroba bytů proběhne nejdřív v továrně, a až později se budou jednotlivé hotové byty „nasazovat“ na betonové jádro s výtahovou šachtou, jež udrží pohromadě celou konstrukci. Speciálním výtahem bude také možné dopravit vlastní vůz až do patra, kde bydlíte, a zaparkovat ho vedle svého bytu.
Mrakodrap sloužící jako hotel i malá elektrárna
Spodních 20 pater budovy se zaplní obchody, dalších 15 podlaží uvítá hosty hotelu a na zbylých patrech se usídlí obyvatelé luxusních apartmánů. Cena bytu by se měla pohybovat kolem 30 milionů dolarů, tedy v přepočtu přibližně 720 milionů korun.
V rotujícím mrakodrapu ale nečekejte žádné účty za elektřinu. Díky solárním panelům na střeše a především větrným turbínám mezi patry bude celá budova energeticky soběstačná. Dokonce by měla vyrobit 10krát více energie než sama spotřebuje.
V energeticky soběstačném domě zatím nebydlíte, ale za elektřinu byste ušetřit chtěli?
Dynamická věž: Kam s ní?
Přestože si již nyní Dynamická architektura, tedy skupina podobně smýšlejících architektů a designérů, brousí zuby na stavbu rotujících mrakodrapů v Londýně, Paříži, New Yorku a a Moskvě, nad Dynamickou věží v Dubaji stále visí ještě mnoho otazníků.
Autoři projektu totiž sice zveřejnili svou ambiciózní vizi, ale již nesdělili, kde konkrétně by měla stavba stát ani plánované datum zahájení stavby.