Létající elektrárny: obří „vzducholodě“ budou dodávat elektřinu i internet
Je to pták? Je to letadlo? Je to superman? Ne, 300 až 600 metrů nad zemí se vznáší podivný létající objekt, který může připomínat UFO, ale vlastně jde o větrnou nafukovací minielektrárnu. Obrovské balóny se vzdušnou turbínou od americké firmy Altaeros Energies mají dvakrát větší výkon než klasické větrné elektrárny, které se „drží při zemi“. Brzy začnou létat nad Aljaškou.
Vzhůru do oblak s obnovitelnými zdroji energie
Vadí vám hluk z větrných turbín, které stojí na poli a narušují ráz krajiny? Možná, že v budoucnosti se aspoň část větrných parků přesune z povrchu zemského vzhůru na oblohu. Společnost Altaeros Energies totiž přichází s revoluční technologií vzdušných létajících turbín (BAT Buoyant Airborne Turbine), které využívají silnější a prakticky stálý proud vzduchu ve velkých nadmořských výškách. Díky silnému větru mají dvakrát větší výkon než větrníky připevněné na stožárech u země. První vzdušné turbíny vzlétnou nad hlavy obyvatel poblíž města Fairbanks na jihu Aljašky. Ve zkušebním provozu by měly poskytnout elektřinu pro dvanáct domácností. Nový vynález tedy nenahradí velké elektrárny, ale spíše má sloužit v odlehlých místech s menší spotřebou elektřiny.
Létající vzdušné turbíny
(BAT Buoyant Airborne Turbine). Větrné minielektrárny, které se vznášejí ve vysoké nadmořské výšce, kde využívají silého a stálého větru k výrobě elektrické energie.
Jak si nesplést létající elektrárnu s UFO?
Obrovský nafukovací balón ve tvaru válce dosahuje rozměrů 10 metrů. Uprostřed válce se skrývá větrná turbína, která přeměňuje větrnou energii na elektrickou. Ve výšce se celá konstrukce udrží díky tomu, že je naplněná héliem. Tento vzácný plyn je lehčí než vzduch a navíc není hořlavý, takže se nemusíme děsit podobné katastrofy, která postihla vzducholoď Hindenburg, kde jako nosný plyn použili vysoce hořlavý vodík. Větrnou minielektrárnu spojují se zemí tři silné kabely připoutané k pozemní základně, které zároveň vedou elektrický proud.
Vzdušné turbíny odolají i hurikánu
Vzducholoď vyrábějící elektrickou energii je navržena tak, aby ji žádný silnější vítr nerozházel. Podle plánů by měla ustát i vítr o síle hurikánu. Testovaný prototyp zatím zvládnul vítr o rychlosti 70 km za hodinu.
Elektrárna na cestách umožní dodávky proudu do oblastí zasažených živelnými pohromami
Existence pozemní základny neznamená, že by se létající větrné turbíny musely stále vznášet nad jedním místem. Všechny části minielektrárny totiž můžete naskládat na kamion, odvézt a rychle zprovoznit tam, kde je právě nedostatek proudu. Proto vzdušné turbíny mohou sloužit jako zdroje elektřiny v oblastech, které právě postihly přírodní katastrofy a zpustošily elektrické vedení. Jakmile kamion dorazí na místo určení, stačí dvacet čtyři hodin na to, aby minielektrárna mohla dodávat elektrický proud.
Levnější energie i internet pro obyvatele v hůře přístupných regionech
Hodí se také do odlehlých lokalit s malou spotřebou elektřiny (ostrovy, těžařské a zemědělské oblasti, vojenské zóny, vzdálené vesnice atd.), kde se jinak využívá drahých dieselových generátorů. Navzdory vysoké ceně hélia by ve výsledku měla být cena elektřiny ze vzdušných turbín nižší, než musí obvykle platit odběratelé ve vzdálených lokalitách. Právě proto začne společnost Altaeros Energies s realizací svého projektu na Aljašce, kde se nachází mnoho odlehlých sídel. Kromě energie dokáže jejich vynález poskytnout také bezdrátové připojení k internetu ale i síť pro mobilní telefony nebo sbírat meteorologická data. Aljašský energetický úřad se rozhodl podpořit firmu Altaeros Energies a investoval do projektu 1,3 milionu dolarů.
Po zkušebních 18 měsících na Aljašce by chtěla americká firma prorazit na trh s elektřinou pro vzdálená místa na celém světě. Kritikové tohoto smělého plánu však poukazují na to, že zásoby hélia se pomalu ale jistě ztenčují a jeho již nyní vysoká cena bude pravděpodobně dále stoupat.