Kolik stojí elektřina u nás a v Evropě? Češi zaplatí více než Norové i Švédi
Platí české domácnosti za elektrickou energii hodně nebo málo? Odpověď se dá najít při srovnání průměrných cen elektřiny v Česku a jiných evropských zemích. Pokud přihlédneme ke kupní síle obyvatelstva, tak nás proud stojí o 58 % více než na Islandu, o 43 % více než v Norsku a o 38 % více než ve Francii. Pořád ale zaplatíme méně než Slováci nebo Poláci.
Data o průměrných cenách elektřiny v Evropě zveřejňuje každoročně Eurostat (evropský statistický úřad). Pohled na ceny elektrické energie za rok 2013 u sousedů i ve vzdálenějších koutech Evropy nabízí zajímavá zjištění.
Češi vydají za elektřinu stejně zboží a služeb jako Dánové
Když se nebudeme koukat na absolutní částku za spotřebovanou megawatthodinu v eurech, ale bude nás zajímat cena elektřiny podle kupní síly, zjistíme, že v České republice odebíráme nadprůměrně drahý proud. Konkrétně k nám teče 14. nejdražší elektrická energie ze 34 zkoumaných evropských zemí.
Kupní sílu obyvatel udává jednotka Standard kupní síly (PPS). To znamená, že čím je cena elektřiny v PPS vyšší, tím více zakoupeného zboží a služeb musí spotřebitelé v dané zemi obětovat, aby mohli zaplatit svůj účet za elektřinu.
Zdroj: Eurostat. Úprava tabulky: Elektřina.cz. Ceny elektřiny pro rok 2013 jsou uvedeny včetně různých daní a poplatků. Ceny odpovídají spotřebě středně velké evropské domácnosti mezi 2,5 MWh a 5 MWh. Cena obsahuje všechny položky (regulované i neregulované), které zaplatí spotřebitel na konečné ceně za elektřinu.
Standard kupní síly (PPS, purchasing power standard)
Společná měna, která stírá rozdíly v cenových hladinách mezi zeměmi a umožňuje tak srovnání mezi jednotlivými zeměmi. Používá se při mezinárodních srovnáních. Údaj získáme z hodnoty vyjádřené v národní měně vydělením příslušnou paritou kupní síly.
Němcům zvýšili cenu elektřiny politici, Kypřanům nehoda elektrárny
Na „spravedlivou“ cenu elektřiny pro evropské odběratelé se na starém kontinentě nehraje. Nejvíc totiž při srovnání stojí elektrická energie i některé spíše chudé státy. Mezi pět zemí s průměrně nejvyššími účty za odběr proudu patří Kypr, Německo ale také Portugalsko, Rumunsko a Turecko.
Ceny do astronomických výšin na Kypru vyhnala v roce 2011 nehoda tepelné elektrárny Vasalikos, která dodávala skoro polovinu celkové energetické spotřeby ostrova. Kypřané teď musí většinu surovin na výrobu elektřiny dovážet ze zahraničí a navíc importovaným surovinám dominují drahé ropné produkty. V Německu nesou hlavní vinu na vysokých cenách elektřiny státem nařízené ekologické daně.
Za lacinou elektřinu se přestěhujte na sever
Levnou elektřinu naopak odebírají domácnosti v severských zemích. Nejméně platí za proud na Islandu, v Norsku a ve Finsku. Seveřané využívají zdrojů při výrobě elektrické energie především vodních a geotermálních, proto si mohou dovolit účtovat svým odběratelům nízké ceny.
INFOGRAFIKA: Vývoj nákladů na elektřinu v ČR za posledních 12 let