Jak změnit výši měsíčních záloh za elektřinu? Vše vyřídíte i během pár minut
Nelíbí se vám rozpis záloh za energie na příští období? Do úpravy záloh můžete mluvit, protože závisí na dohodě mezi zákazníkem a dodavatelem. Přesvědčte se, že změnit výši nebo četnost záloh zvládne opravdu každý kdykoli v průběhu zúčtovacího období. V jakých případech by měl odběratel vzít iniciativu do vlastních rukou, pokud se chce vyhnout nedoplatku na konci roku?
Z poštovní nebo elektronické schránky na vás jednou ročně vykoukne vyúčtování za elektřinu, kde najdete i novou výši záloh na další rok. Stanovení výše zálohy není žádný výpočtově náročný či kreativní proces. Dodavatel se většinou podívá na objem vaší spotřeby v minulém roce a částku upraví na základě nových ceníků za elektřinu.
Kdyby se prodejce energie ve své kalkulaci opravdu hodně „seknul“, nic se neděje, protože může změnit zálohu i během roku. Nicméně, nestává se to moc často a seznam takových případů najdete v obchodních podmínkách konkrétního dodavatele. Může jít například o neplánovanou změnu cen produktů.
Dále se u některých dodavatelů můžete dočkat změny výše nebo četnosti záloh během zúčtovacího období, pokud nedodržíte smluvený způsob placení záloh či faktury.
Rychlou změnu výše záloh provedete přes web dodavatele
Pokud vám výše záloh navržená dodavatelem nevyhovuje, můžete požádat o její změnu. Stačí kontaktovat vašeho prodejce elektřiny. U dominantních dodavatelů (ČEZ, E.ON a PRE) a některých dalších často stačí pouze vyplnit online formulář na změnu záloh, kde kromě kontaktních informací a čísla odběrného místa (naleznete jej na faktuře) doplníte občas také důvod změny, případně i stav elektroměru.
Rozcestník pro změnu záloh elektřiny u velkých dodavatelů
Zádrhelem se mohou stát příliš nízké zálohy
Pokud nebudete chtít například nereálně snížit zálohy na pár korun měsíčně nebo pod úroveň předpokládané spotřeby, dodavatelé vaši žádost o změnu záloh bez problémů vyřídí. Neumožní vám ale změnit zálohy již po termínu splatnosti. Kromě výše záloh se dá nastavit i jejich periodicita. Zejména u chat či chalup s malou spotřebou se hodí spíše čtvrtletních nebo pololetní zálohy.
Změna záloh je hračka. Vyplatí se vám i změna dodavatele?
Jaké okolnosti by měly zaktivizovat odběratele, aby požádal o změnu výše záloh sám od sebe? Doporučujeme zvážit změnu záloh, když dochází ke:
- Změně počtu členů v domácnosti
- Přechodu spotřebičů z elektřiny na plyn a naopak
- Změně způsobu vytápění
- Dlouhodobé nepřítomnosti lidí v objektu
- Instalaci nových energeticky náročných elektrospotřebičů