Tepelná čerpadla: Jak nenaletět při výběru vhodného zařízení?
Nenechte se odradit rozšířených mýtem, že vytápění elektřinou je drahé. Z účtů za elektrickou energii vás možná trefí šlak, pokud se doma ohříváte pomocí přímotopu. Naopak tepelná čerpadla mohou soutěžit o nejlevnější metodu vytápění se dřevem a různými typy kotlů na biomasu. Na co si dát pozor, když si chcete pořídit tepelné čerpadlo?
Vysokou pořizovací cenu tepelných čerpadel můžete aktuálně srazit až na čtvrtinu nebo polovinu pomocí státní dotace. Pokud zároveň s nákupem čerpadla budete také zateplovat dům, můžete získat až 75% dotaci na nákup stroje, který čerpá teplo z okolního prostředí. Bez zateplování můžete dosáhnout maximálně na 55% podporu. Přestože samotný výběr správného čerpadla je nutné posuzovat vždy individuálně na základě konkrétních parametrů domu, existuje několik všeobecných rad, kterými by se měl spotřebitel řídit, pokud si nechce koupit jenom „drahý krám“.
Zařízení, které dokáže získávat tepelnou energii z okolního prostředí, ze vzduchu, z vody nebo ze země. Přečerpává energii o nižší teplotě na vyšší teplotu, využitelnou pro topení nebo ohřev vody.Tepelné čerpadlo
1. Topný faktor jim všem vládne
To, co pro auta znamená spotřeba benzínu, pro vysavače sací výkon a pro joja schopnosti žongléra, představuje u tepelných čerpadel topný faktor, který udává účinnost stroje. Vlastně jde o poměr získané tepelné energie ze systému k energii spotřebované na pohon kompresoru tepelného čerpadla. Čím vyšší hodnota, tím nižší náklady na provoz čerpadla. Obvykle se průměrný topný faktor pohybuje kolem 3, tedy z 1 kWh spotřebované energie dostaneme 3 kWh tepla pro ohřátí obyvatel domu.
Průměrná hodnota se uvádí, protože změny venkovní teploty podstatně ovlivňují účinnost čerpadel. V létě může topný faktor stoupnout na 4, zatímco během zimy klesá kvůli vysokým mrazům. Při nízkých teplotách už dochází k zapojení tzv. bivalentního zdroje tepla (např. kotel na elektřinu, plyn, pevná, kapalná paliva), který vyrábí energii jako záloha, když výkon tepelného čerpadla klesá. Provozní topný faktor může být ve skutečnosti nakonec nižší, než výrobce inzeruje, pokud má čerpadlo malý výkon, nebo se příliš brzo zapojuje dražší bivalentní zdroj. Proto se zajímejte i o topné křivky vašeho čerpadla, které ukazují, jak se bude topný faktor měnit v závislosti na vývoji venkovních teplot.
2. Nekupujte zajíce v pytli, tedy čerpadlo bez montáže
Samostatný nákup tepelného čerpadla bez montáže, projektu a uvedení do provozu je jako sázka do loterie. Pokud si u jedné firmy objednáte čerpadlo a u jiné montáž, můžete mít později problém s řešením vad v záruční době nebo dalším servisem.
3. Trvejte na ukázce u jiného uživatele
Nechte si firmou předvést, jak daný model tepelného čerpadla funguje u jiného zákazníka. Všechno se totiž z parametrů přístroje na papíře vyčíst nedá. Soustřeďte se zejména na hlučnost provozu čerpadla, které bývá mnohdy důvodem nespokojenosti u zákazníků, kteří vynechali ukázku přístroje před nákupem.
4. Tepelným čerpadlům za podezřele nízké ceny se radši vyhněte
Láká vás výrobce na atraktivní cenu tepelného čerpadla? Potom kromě ceny prozkoumejte i další vlastnosti přístroje (např. záruční doba, části a služby (ne)zahrnuté v konečné ceně, roční spotřeba elektřiny, výstupní teplota atd.). Levnější výrobky jsou obvykle vykoupeny nižší účinností čerpadla, které se pak prodraží kvůli vyšším provozním nákladům. Zpozorněte pokud vám někdo nabízí pouze dvouletou záruku nebo poskytuje bivalentní zdroj či montáž jako volitelné položky, které si musí zákazník dokoupit.
5. Pozor na předimenzovaná tepelná čerpadla
Láká vás prodejce na vyšší výkon čerpadla za stejnou cenu, protože tak na tepelné energii více ušetříte? Pokud je tepelné čerpadlo pro váš dům projektováno na nižší výkon, než vám někdo nabízí, vyšší výkon nejspíš nepotřebujete. Při zakoupení čerpadla s vyšším výkonem pak v žádném případě neušetříte. Právě naopak předimenzované tepelné čerpadlo „sežere“ při svém provozu více energie a kratší životnost kompresoru také nic neuspoří.