Krávy jako kyborgové i FitBit pro dobytek: Farmáři se nepomátli, oblíbili si internet krav
Co umí chytrá žárovka či chytrý fitness náramek si jakž takž představí i člověk, který zrovna nehltá zprávy o nejnovějších technologiích. U pojmu chytrá kráva si ale mnoho lidí nejspíš bude klepat na čelo a podezírat zemědělce z toho, že v tom skleníku u políčka nepěstují jen rajčata. To však neznamená, že internet krav brzy nezaplaví pastviny a kravíny stejně jako internet věcí naše domácnosti.
Úvodní fotografie: Ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay
Milovníci steaků se bát nemusí. Chytré krávy sice posílají hromadu dat do cloudových uložišť, ale požadavky na zákaz konzumace hovězího ani uzákonění vegetariánství mezi ně nepatří.
Nejčastěji zvířata dostanou nějakou formu senzorů, které monitorují jejich pohyb a zdraví a zároveň ukládají tyto údaje do mobilní aplikace v reálném čase. Farmář tak v bučícím stádu snadno odhalí nemocné kusy nebo dokáže velmi přesně zjistit, kdy bude samice rodit.
Startupy sázejí na boom internetu krav
O zájem chovatelů skotu soupeří hned několik inovátorských firem. Nizozemská společnost Connecterra vyvinula něco jako FitBit pro krávy. Náhrdelník na krku zvířete sleduje chůzi, stravovací návyky i přežvykování. Skot si totiž potrpí na pravidelnou rutinu, takže každá drobná odchylka signalizuje, že se něco děje. Zemědělcům stačí jen mrknout do mobilní aplikace Ida, a hned ví, které zvíře bolí noha, kulhá nebo se u něj projevují první příznaky různých infekcí.
Z Nizozemí, konkrétně z vlámského Ghentu pochází také projekt MoniCow, kde senzory na ušních známkách skotu a na límci monitorují teplotu, pohyb a polohu krávy. Díky sesbíraným informacím dokáže počítač predikovat telení neboli porod až 24 hodin předem.
Kyborgové mezi krávami
Na jedné farmě v americkém státě Utah žvýkají trávu tři neobyčejné krávy. Bučí a odhánějí mouchy ocasem úplně stejně jako jejich kamarádky ve stádu, ale pod kůži skrývají malé tajemství. Americko-australská firma Livestock Labs jim totiž za použití lokální anestezie nechala implantovat speciální čipy pro sledování jejich pohybu a zdraví.
Společnost původně založil biohacker Tim Cannon z USA, aby rozjel výrobu podkožních implantátů napojených na inteligentní software pro odhalování prvotních příznaků chorob u lidí. O zářízení, které neustále sleduje naše fyzické funkce, ale neprojevili zájem ani největší hypochondři, proto musel Cannon svou vizi přehodnotit.
Oproti nositelné elektronice pro krávy mají voperované čipy nabídnout lepší a přesnější údaje o zdravotním stavu skotu, aniž by zvířata tolik obtěžovala. Celý nápad se prozatím nachází ve fázi testování.
Co prozradí čerstvé mléko?
S nejméně invazivní metodou jak zjistit, po čem krávy touží, přišel kanadský startup SomaDetect. Optické senzory umístil do nádob, kterými protéká čerstvě nadojené mléko. Paprsek světla osvítí bílou tekutinu a jelikož každá částice absorbuje jinak světelné záření, v kravíně přesně změří obsah proteinů, tuku a hormonů v mléce dané krávy. To opět poskytne chovateli rychlý obrázek o zdravotní kondici zvířete.
Zdroje: Connecterra, Technology Review, Financial Times