Hostětín: Cesta od obce, která bojovala s vylidněním, k nejekologičtější vesnici ČR
Malá východomoravská vesnice s 240 obyvateli se proslavila jako živá laboratoř ekologických projektů. Leží nedaleko hranic se Slovenskem na úpatí Bílých Karpat a k návštěvě přilákala před pár lety dokonce i britského prince Charlese. Příběh zeleného zázraku se ale začal psát v době, kdy místní hledali způsob, jak samotnou existenci Hostětína vůbec zachovat a zastavit stěhování jeho obyvatel jinam.
Autor fotky: Michal Stránský pro ZO ČSOP Veronica, pod licencí Creative Commons, obrázek byl upraven.
Chybějící čistička odpadních vod tři desetiletí blokovala jakoukoli výstavbu domů v Hostětíně. Za dobu trvání stavební uzávěry obec opustila asi pětina obyvatel. Do okolních obcí a měst odcházeli hlavně mladí lidé, a proto se zde téměř nerodily žádné děti. Situaci vyřešilo v polovině 90. let až postavení kořenové čističky odpadních vod, která na svůj provoz nespotřebuje žádnou elektrickou energii. Tato možnost zvítězila nad běžnou mechanickou čističkou také kvůli nízké ceně. Zatímco stavba klasické čističky by tehdy vyšla přibližně na 15 milionů, kořenová stála jen 4 miliony.
Jak kořenová čistička (tedy vlastně umělý mokřad s bahenními rostlinami) funguje? Rostliny spolu s bakteriemi žijícími ve filtračních polích čistírny zbavují vodu znečistění. Obec tak ušetřila za elektřinu a místní dlouho nemuseli platit žádné stočné. Právě úspěch kořenové čističky nastartoval boom ve využívání obnovitelných zdrojů v Hostětíně.
Hostětínské ekologické projekty:
- Obecní výtopna na biomasu (dřevní štěpka), ke které je připojeno 80 % domů
- Solární kolektory pro ohřev vody na střechách 9 rodinných domů
- 3 malé fotovoltaické elektrárny
- Kořenová čistírna odpadních vod
- Pasivní dům ekologického centra Veronica
- Úsporné pouliční osvětlení
- Moštárna, která vyrábí nápoje převážně z biojablek
Když zavřou dveře, vlezete oknem
Na krušné začátky s prosazováním některých ekologických projektů vzpomíná také biolog RNDr. Miloš Holzer, který na svou chalupu v Hostětíně jezdí už 25 let: „Na úřadech se nesmíte nechat odradit a otvírat lidově řečeno nohama. Nohu dáte na práh a neuhnete s ní, aby pracovník úřadu nemohl zavřít dveře a vyhnat vás ze své kanceláře. S bývalým starostou Hostětína, Drahomírem Orsákem, jsme jeli na Ministerstvo životního prostředí a občas otvírání nohama fungovalo."
Kdo umí opravit kolo, dokáže provozovat solární kolektor
Po kořenové čistírně ekologickou štafetu převzalo několik rodin, které si vlastními silami sestavily a nainstalovaly solární systémy pro ohřev vody.
„Rodiny si za výhodnou cenu nakoupily díly ze skladu a celá montáž probíhala jako společná akce. Kolektor se utkal na místě z hliníkových plechů, které se natřely načerno a umístily do předpřipraveného rámu. Ten se dal na střechu. Lidé vlastně dostali takovou velkou stavebnici „Lega“, kterou s odborným dohledem zvládli postavit za den a půl až dva dny. Uživatelé pak sami šířili výhody solárních kolektorů. Sledovali doma teploměr a chválili se doma i v práci, že mají teplou vodu ze slunka a že to funguje,“ popisuje Radim Machů, pracovník ekologického centra Veronica.
Na ohřevu vody domácnosti uspoří 1,5 až 2 MWh elektřiny ročně, což v závislosti na distribuční sazbě elektřiny a tarifu dělá 1 500 až 6 000 korun.