Názory ERÚ jako aprílové počasí: Jistič není důležitý, říká nyní Vitásková
Návrh nové tarifní struktury, se kterou na začátku roku přišel Energetický regulační úřad (ERÚ), vyvolal nebývalou vlnu emocí. Nutno podotknout, že převážně negativních. Domácnosti, chalupáři a důchodci se bouřili, že se nedoplatí, zatímco ekologové lamentovali, že lidé ztratí motivaci k šetření. Úřad později tvrdé kritice ustoupil a nyní dává argumentům odpůrců zcela za pravdu. Co bude dál?
Zdroj úvodní fotografie: reprofoto ČT24
Tarify, podle nichž se v současné době řídí účtování elektřiny pro české spotřebitele, jsou platné déle než 15 let. Proto podle odborníků vyžadují určité zásahy a úpravy, které by do zastaralé tarifní struktury promítly potřeby a trendy dnešního trhu.
Právě téma nové tarifní struktury rozčeřilo v měsících zkraje roku 2016 hladinu českého energetického rybníčku. Míč se rozhodl vykopnout Energetický regulační úřad v čele s Alenou Vitáskovou. Regulátor trhu přišel s návrhem, kterým proti sobě poštval velkou část národa. Energetika tak po několik týdnů byla v Česku tématem číslo jedna.
Dění kolem nové tarifní struktury? Názorová akrobacie
- leden 2016
Přelomová změna systému plateb za elektrickou energii, s níž ERÚ v lednu seznámil českou veřejnost, počítala s tím, že by se od roku 2017 do výše platby za elektřinu výrazně promítala kapacita hlavního jističe.
Skutečná spotřeba by se podle plánů úřadu na celkové sumě podílela v menší míře. V podstatě by tak došlo k otočení aktuálního postupu, který se při výpočtu ceny elektřiny používá nyní. Ten více zohledňuje to, kolik elektrické energie domácnosti reálně spotřebují.
- březen 2016
Na počátku března oznámil ERÚ, který musel čelit vlně nevole ze strany veřejnosti i politiků, že návrh nové tarifní struktury prozatím nebude realizován.
Předsedkyně úřadu Alena Vitásková k tomuto rozhodnutí dodala, že původní návrh, na němž se podílel tým tvořený 40 energetickými experty, bude přepracován.
Vitásková zároveň dodala, že ji, navzdory zastavení původního kritizovaného plánu, zajímá postoj české veřejnosti vůči způsobu vyúčtování elektrické energie. Aby se seznámila s konkrétními výhradami občanů, rozhodla se Vitásková uspořádat roadshow po českých a moravských městech.
Některá setkání, kde se šéfka ERÚ postavila tváří v tvář nespokojeným občanům, již proběhla, termíny konání dalších naleznete v případě zájmu zde.
- duben 2016
Alena Vitásková informovala premiéra Bohuslava Sobotku, že její úřad plánuje zcela zásadně změnit způsob výpočtu nových tarifů. Šéfka ERÚ se se Sobotkou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem zároveň shodla na tom, že jakákoliv nová podoba tarifní struktury musí byt navržena tak, aby nepoškozovala spotřebitele v České republice.
Je nesmysl, aby se velikost jističe na stanovení tarifu nějak zásadně podílela, jistič je především bezpečnostní prvek.
- Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu
Trojice se během jednání shodla také na tom, že přímo do tarifní komise by měli být zapojeni také občané, zatím byli jejími členy pouze zástupci regulátora, ministerstva průmyslu a obchodu.
Rozmrzelé veřejnosti často chyběly informace
Mezi lidmi ohledně návrhu nové tarifní struktury kolovalo mnoho omylů, ukázal průzkum, který portál Elektřina.cz provedl ve spolupráci s online srovnávačem Ušetřeno.cz. Do šetření se zapojilo na 2 100 respondentů.
Odpovědi získané v průzkumu na jedné straně ukázaly, že se Češi velmi dobře orientují v tom, jaký vlastní jistič, jaký je jejich tarif elektřiny či kolik za energii platí. Na straně druhé z odpovědí jasně vyplynulo, že koncept nových tarifů, s nímž ERÚ přišel, zůstal pro mnoho lidí velkou neznámou.
U mnoha respondentů se také projevila tendence stavět se vůči návrhu úřadu automaticky odmítavě, aniž by o něm měli dostatek informací nebo si své domněnky ověřili pomocí kalkulačky na stránkách ERÚ.
- Podívejte se na nejzajímavější zjištění, která z průzkumu vyplynula: