Domácnost

Distribuční sazba D26d: Výhodná pro ohřev a vytápění

Máte v domácnosti nainstalovaný bojler nebo využíváte vytápění pomocí elektrických akumulačních kamen? Pak si můžete zažádat o výhodnější dvoutarifovou distribuční sazbu D26d. Jaké podmínky musí domácnost splnit, aby jí dodavatel distribuční sazbu s nízkým tarifem schválil?

Distribuční sazba D26d: Výhodná pro ohřev a vytápění
Distribuční sazba D26d: Výhodná pro ohřev a vytápění

Ohřev vody elektřinou bez speciální sazby by vyšel draho

Ohřev vody elektrickým bojlerem patří v českých domácnostech k nejoblíbenějším způsobům, jak získat teplou vodu. Výhodou bojleru je, že teplé vody připraví velké množství a ta je tak připravená kdykoliv k použití.

Na druhou stranu se elektrický bojler může stát velkým žroutem energie. Každá osoba denně spotřebuje asi 60 litrů teplé vody, pro dvoučlennou domácnost to pak činí přibližně 120 litrů. Pokud vezmeme v úvahu, že voda v rozvodech má 10 stupňů a je potřeba ji ohřát na 55 stupňů, je z fyzikálního hlediska potřeba pro ohřátí takového množství vody 6,27 kWh energie. Při průměrné ceně elektřiny kolem 5 Kč/kWh by teplá voda na jeden den vyšla dvoučlennou domácnost na více než 30 Kč. Se speciální distribuční sazbou D26d se dostanete na cenu poloviční. Účty za elektřinu si se sazbou D26d sníží také domácnosti využívající k vytápění domu elektrická akumulační kamna.

Ohřev vody elektřinou

Jak funguje distribuční sazba D26d?

Distribuční sazba D26d je tzv. dvoutarifová sazba, to znamená, že se střídá nízký a vysoký tarif. Nízký tarif běží minimálně 8 hodin denně, ale konkrétní časy spínání se mohou pro každou domácnost lišit. Stejně tak se mohou měnit v průběhu dne, ale zpravidla větší část připadá na noční hodiny a přibližně 1–2 hodiny nízkého tarifu připadají na denní hodiny. Pásmo nízkého tarifu nemusí být souvislé, ale maximálně může být rozděleno do tří časových úseků, přičemž žádný z nich nesmí být kratší než jedna hodina.

Fotovoltaický ohřev vody: Vyplatí se?

Jaké jsou podmínky distribuční sazby D26d?

Domácnost si může o distribuční sazbu D26d zažádat v případě, že využívá akumulační způsob ohřevu vody nebo vytápění. Pro sazbu D26d jsou podmínky následující:

D01d či D02d? Poradíme, se kterou sazbou ušetříte při malé spotřebě elektřiny

Jaké další možnosti mají domácnosti s bojlerem?

Distribuční sazba je určena primárně pro domácnosti s akumulačním vytápěním, ale distributoři ji schvalují i domácnostem využívající bojler pro ohřev teplé užitkové vody, které mají velkou spotřebu elektřiny.

D25d versus D26d

Topení

Proč distributoři nabízejí levnější elektřinu v sazbě D26d?

Nabízí se otázka, proč vlastně distributoři elektrické energie nabízejí výhodnější dvoutarifové sazby, jako je sazba D26d. Je to z toho důvodu, že potřebují vyvážit spotřebu energie v soustavě. Pokud domácnost využívá dvoutarifovou sazbu D26d, musí zajistit blokování elektrických akumulačních spotřebičů v době platnosti vysokého tarifu. To znamená, že například bojler spíná a ohřívá vodu pouze v době nízkého tarifu. Distributor nastaví režim nízkého tarifu pro odběratele na různé časy, navíc většina běží v noci, a tím se vyvažuje spotřeba elektřiny v soustavě. Pokud by tyto spotřebiče s vysokými odběry nebyly blokovány, mohlo by docházet k přetížení sítě.

Distribuční sazba D61d: Za vysoký tarif si připlatíte

Jak se liší ceny elektřiny v sazbě D26d u největších dodavatelů?

Cena za jednu kilowatthodinu v nízkém tarifu D26d se pohybuje přibližně na polovině průměrné ceny elektřiny v jednotarifové sazbě. Rozdíly v cenách se však najdou i mezi jednotlivými dodavateli. Podívejte se, kolik zaplatíte za 1 kWh u dominantních dodavatelů v ČR.

Cena elektřiny 2024 pro distribuční sazbu D26d v distribučním území ČEZ

 

ČEZ Elektřina FIX na tři roky

E.ON Elektřina Variant na dva roky

innogy Garance 24

 

Vysoký tarif (Kč/kWh)

Nízký tarif (Kč/kWh)

Vysoký tarif (Kč/kWh)

Nízký tarif (Kč/kWh)

Vysoký tarif (Kč/kWh)

Nízký tarif (Kč/kWh)

D26d

5,41

4,31

5,45

4,22

5,90

5,05

Pozn.: Ceny za kWh jsou celkové ceny (včetně regulované ceny a daní) za odebranou kilowatthodinu včetně DPH. Údaje jsou převzaty z aktuálních ceníků dodavatelů. Vybrali jsme tři produkty dominantních dodavatelů v distribučním území ČEZ, které pokrývá většinu regionů ČR. Data jsou platná k 25. 9. 2024.
 
Výhodou dvoutarifové sazby D26d je, že můžete levnější elektřinu po 8 hodin denně využít i pro provoz ostatních spotřebičů. Pokud si například v době nízkého tarifu naplánujete spuštění pračky, sušičky nebo myčky, můžete ročně ušetřit stovky korun.

Kdy můžete distribuční sazbu změnit?

Distribuční sazbu je možné měnit při výrazném překročení spotřeby elektrické energie nebo po zapojení nových spotřebičů a zařízení s určitým příkonem. Pokud žádáte jen o změnu mezi sazbami D01d a D02d, není třeba dělat nic jiného, než o změnu požádat vašeho dodavatele. Pokud už ale připojíte elektrický bojler na ohřev vody nebo infrapanely pro vytápění, tepelné čerpadlo, a další zařízení, pak už je změna složitější.
 
U sazeb od D25d je nutné si nejdříve domluvit konzultaci s elektrikářem, který vám řekne, co je ke změně nutné provést technicky, případně pomůže s administrací žádosti u distributora. Do změny distribuční sazby totiž bude patřit nejen výměna samotného jističe a elektroměru, ale je dost možné, že u starších domů také instalace úplně nových skříní. To vyžaduje zásahy do omítky v interiéru, včetně fasády domu (skříň s elektroměrem se v současnosti ideálně instaluje mimo interiér, aby byl elektroměr dostupný pro odečet) a cena za tyto práce se pohybuje okolo 18 000 Kč. 
 
Možná se ptáte, jak často můžete o změnu distribuční sazby žádat? Maximálně jednou za 12 měsíců.
 

Který dodavatel bude nejvýhodnější právě pro vás?