Vše o elektřině

Co hrozí lidem při blackoutu? V Praze si vyzkoušeli cvičný výpadek proudu

Lidé uvíznutí ve výtazích, nefungující bankomaty, přerušené dodávky potravin i vody, zablokovaná doprava, omezené šíření informací i možné rabování. Situace při rozsáhlém výpadku proudu jako by z oka vypadla scénářům katastrofických filmů. Pražané minulý týden testovali, jestli jsou na tuto hrozbu připraveni. Komplikace by nastaly hlavně v tuhé zimě při dodávkách vody.

Co hrozí lidem při blackoutu? V Praze si vyzkoušeli cvičný výpadek proudu
Co hrozí lidem při blackoutu? V Praze si vyzkoušeli cvičný výpadek proudu

Větrná smršť se přehnala přes celou střední Evropu a poničila rozvodnou síť. Praha i část středních Čech se ponořily do tmy kolem jedenácté hodiny večer. Takovou krizovou situaci simulovalo hromadné cvičení, které se odehrálo ráno 26. února. Pražský magistrát, nemocnice i další instituce přišly o dodávku elektřiny, ale všude do pár okamžiků začaly pracovat záložní agregáty. 

Obyvatelé Prahy si cvičení možná ani nevšimli, protože zkouška evakuace z metra nebo rozvozu vody a tepla se uskutečnily pouze v prostorách magistrátu. Jaké problémy simulace odhalila?

Část vodních cisteren by nešla použít pro dodávku vody

Zatímco kolaps veřejné i individuální dopravy by se podařilo zvládnout bez zaváhání, problémy by se objevily při rozvážení vody při teplotách pod bodem mrazu. Ventily u některých vodních cisteren totiž zamrzaly, což by v zimě zkomplikovalo dodávky vody. V případě reálného blackoutu by se bez vody ocitlo 600 tisíc Pražanů.

Blackout

Rozsáhlý výpadek proudu, při kterém se přeruší dodávky elektřiny na velkém území. Způsobí jej zpravidla více příčin najednou - například mimořádně vysoká spotřeba v létě vlivem vysokému užívání klimatizace, přírodními vlivy nebo třeba poruchami v přenosových soustavách.

Podrobný článek, zdali nám také hrozí blackout v České republice, čtěte zde

Spolupráce s telefonními operátory skřípala

Primátor hlavního města Tomáš Hudeček další slabinu pozoroval v komunikaci s telefonními operátory. Ti se odhradili proti návrhu města, aby všem Pražanům byla doručena informační SMS zpráva o probíhající situaci. Zahlcení sítě by podle nich ohrozilo uskutečnění tísňových volání. Magistrát a operátoři se také nedohodli, kdo by měl doplňovat naftu do záložních agregátů ve vysílačích.

Menší výpadky proudu se Praze nevyhýbají

Podrobná analýza výsledků celé simulace bude zpracována za měsíc. Praha se na možnost blackoutu připravuje, protože v nedávné době došlo na území města k několika krátkodobým výpadkům vlivem technických závad. Například v červnu 2013 vybuchla trafostanice Chodov a přibližně 300 tisíc obyvatel zůstalo bez proudu. Technické potíže se ale podařilo opravit velmi rychle, do hodiny a půl.

Je hrozba blackoutu reálná?

Podle odborníků se nemáme ptát, jestli rozsáhlý výpadek proudu na území České republiky přijde nebo ne, ale spíše kdy jej můžeme čekat. Způsobit jej může nejenom technická závada nebo přírodní katastrofa (orkány, požáry), ale také přetížení sítě, ke kterému dochází hlavně při nárazovém zvýšení výroby energie z obnovitelných zdrojů. Elektřinu totiž nelze nikde skladovat na horší časy. Co se vyrobí, ihned proudí do přenosové soustavy.

Obavy budí zejména větrné elektrárny na severu Německa. Pořádný vichr může v krátké době „vyrobit“ příliš velké množství energie, která poteče do české sítě, kde může snadno způsobit kolaps. Naposledy hrozilo přetížení sítě v srpnu 2013, ale zatím se ho vždy podařilo úspěšně odvrátit. Větrné elektrárny ale rostou jako houby po radioaktivním dešti a v budoucnu jich bude dodávat elektřinu do české přenosové soustavy mnohem víc. Situaci může vyřešit plánovaná stavba obřího transformátoru pro regulaci toku proudu na česko-německých hranicích.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Nejhorší blackouty na světě v posledních letech

Porucha v rozvodné síti zasáhla 20 z 28 indických států a odřízla od elektřiny 670 milionů lidí na dobu 12 hodin.

Vodní elektrárna Itaipu na hranicích mezi Brazílií a Paraguayí neměla problémy s blesky poprvé. V roce 1999 se přes ni přehnala bouřka a 97 milionů lidí se ocitlo bez proudu. O deset let později bouřkové mraky ponořily do tmy 60 milionů obyvatel Brazílie a úplně celou Paraguay čítající 7 milionů lidí.

Sněhová bouře způsobila čtrnáctidenní výpadek proudu v střední Číně v okolí města Chenzhou, který pocítily 4 miliony lidí. Při snaze opravit zničenou síť zemřelo 12 elektrikářů.

Krátce před olympijskými hrami se ocitlo 7 milionů Řeků bez proudu. Problém zavinilo zejména nadměrné užívání klimatizace v kombinaci s dalšími faktory

Potíže v rozvodné síti na středozápadě Spojených států se dominovým efektem rozšířily do celé země. Nakonec bez dodávek proudu více než den muselo vydržet 50 milionů Američanů a Kanaďanů.