Česko patří mezi obry ve vývozu elektřiny: Kam od nás proudí a odkud ji dovážíme?
V loňském roce jsme přes hranice poslali více terrawatthodin (TWh), než kolik jich za rok vyrobí jaderná elektrárna Temelín. Vyvezli jsme dokonce více elektřiny, než za rok spotřebovaly všechny české domácnosti dohromady. Česká republika totiž patří mezi největší exportéry elektřiny na světě. Vyplatí se vyvážet elektřinu ve velkém?
V čem Češi vynikají?
Česká republika nevyváží do zahraničí jenom Škodovky. Ke světové špičce patří také v exportu elektrické energie. Pravidelně se zařazujeme mezi deset největších vývozců elektřiny na světě v absolutních číslech, tedy bez přepočtu na obyvatele.
Poslední tři roky dosahuje čistý vývoz, tedy rozdíl mezi exportem a importem, rekordních hodnot. Každoročně pošleme přes hranice kolem 17 TWh. Pro srovnání jaderná elektrárna Temelín vyrobí za rok zhruba 15 TWh a české domácnosti odeberou ročně kolem 14 až 15 TWh. Zhruba pětina z celkového objemu elektřiny vyrobené u nás v roce 2013 (přes 80 TWh) putovala za hranice.
Dovážíme převážně levnou energii z Polska
Elektřina se do exotiky nikdy moc nepodívá, protože s cestami na dlouhé vzdálenosti jsou spojeny větší ztráty energie v rozvodné síti a navíc hrozí riziko přetížení. Proto mezinárodní obchod s elektřinou probíhá spíše formou sousedské výpomoci. Přestože Česká republika vytváří přebytky elektrické energie, část ji také dováží. Polsko nenabízí jenom levné potraviny, ale má také jedny z nejnižších cen elektřiny v Evropě.
Drtivou většinu (90 %) polské elektrické energie vytvoří uhelné elektrárny. Když se Spojené státy vrhly na výrobu energie z břidlicového plynu, začaly se zbavovat svých uhelných zásob. Cena uhlí proto šla ke dnu a zlevnila i polská elektřina. Více než 80 % českého importu elektřiny pochází právě z Polska.
Výbuch Fukušimy a odklon Německa od jádra neměl na český export žádný vliv
Když se v roce 2011 kvůli havárii ve Fukušimě rozhodla německá vláda pro zavření 8 z 17 činných jaderných reaktorů, mnozí akcionáři ČEZu otvírali šampaňské. Německý strach z jádra ale ceny elektřiny zvýšil jen dočasně a v roce 2011 jsme do Německa vyvezli dokonce o 1 166 gigawatthodin méně než v předchozím roce.
Když slunce nesvítí a vítr nefouká, Němci potřebují českou elektřinu
Přestože náš západní soused dává postupně sbohem jaderným elektrárnám, stále si drží pozici čistého vývozce elektrické energie. Přes hranice posílá hlavně proud z větrných a solárních elektráren. Elektřinu nelze skladovat, proto když se přižene silný vítr nebo si užíváme slunečného počasí, tyto elektrárny vyrobí naráz velké množství energie, které musí někdo bez otálení spotřebovat. Němci proto vyvážejí elektřinu za hranice, když je jí na trhu relativně dostatek a proto ji nelze prodat draze.
Naopak Česká republika, která prozatím spoléhá na uhelné a jaderné elektrárny, může vyvážet elektřinu také v době, kdy se obnovitelným zdrojům zrovna nedaří. Například v zimě, kdy solární elektrárny zažívají útlum, se zvyšuje poptávka po elektřině a Česká republika vyváží za pro ni příznivější ceny.