5 triků na prodloužení životnosti baterie mobilů a notebooků. Čeho se vyvarovat?
Naši elektroničtí miláčkové sice nevyžadují každodenní péči jako pes, kočka, partner či partnerka, ale bez správného zacházení také rychle chřadnou. Baterie mobilních telefonů, notebooků nebo i fotoaparátů se opotřebovávají o poznání pomaleji, když víme, co jim škodí a čemu se vyhnout. Podívejte se, jak vyzrát na klesající kapacitu baterií a jak je vhodně nabíjet, aby vydržely co nejdéle.
Jak vypadá domácí násilí páchané na bezbranných mobilních telefonech? Mobil začnete nabíjet, až když má baterii na úplném minimu. Když se v létě jeho baterie příliš zahřívá, strčíte mobil pro zchlazení přímo do ledničky. Při opalování u bazénu či moře leží mobil vedle vás na přímém slunci, abyste ho měli kdykoli po ruce. Takové zacházení se rovná týrání a mobilní přístroj by za něj svého vlastníka odměnil brzkým skonem. Samozřejmě skonem baterie, nikoli vlastníka. Jak s bateriemi mobilů, notebooků či fotoaparátů zacházet co nejlépe, abychom je mohli dlouho používat?
1. Nenechávejte baterii vybít úplně
Možná dnes ještě zaslechnete rady, že mobil by se měl nabíjet nejlépe, až se vyčerpá všechna „šťáva“ z baterie. Jde o hojně rozšířený mýtus z dob, kdy se pro výrobu článků baterií používal ještě nikl. V současnosti ale elektronické přístroje obsahují baterie na lithiové bázi (Li-ion a Li-Pol), které hluboké vybití přímo nesnášejí, protože se tím snižuje jejich kapacita. V ideálním případě se doporučuje začít s nabíjením při 30 až 80 % celkové kapacity spotřebiče.
2. Teplotní výkyvy a vlhko jsou hřebíkem do rakve elektroniky
Extrémně vysoké nebo nízké teploty bateriím vůbec neprospívají. Vyhýbejte se vystavování přístrojů na ostré slunce ve velkých vedrech, ale také je chraňte před teplotami pod bodem mrazu. Pokud máte ve zvyku pohybovat se venku s notebookem, když například přecházíte z jedné budovy do druhé, během zimy vždy počítač vypínejte úplně. Jestliže ho pouze necháte v úsporném režimu kvůli rychlejšímu nastartování, výrazně snižujete kapacitu baterie.
3. Dlouhá zahálka snižuje výkonnost
V době, kdy si část populace už vypěstovala závislost na různých technických hračkách, bude toto doporučení možná znít jako nošení dříví do lesa. Nicméně zpozornět by měli zejména ti, kteří mají více notebooků nebo třeba více náhradních baterií, a proto používají některý přístroj spíše zřídka. Bateriím na lithiové bázi totiž neprospívají dlouhé prodlevy mezi nabitím a vybitím, takže bychom je měli nabíjet často a pravidelně. Nejlépe jednou za pár měsíců doplňte „šťávu“ u vašeho záložního notebooku nebo třeba foťáku, který jinak vytahujete z šuplíku, pouze když se chystáte na dovolenou.
4. Aplikace a funkce, co vás zrovna nepálí, vypínejte
Aby se baterie mobilního telefonu nebo přenosného počítače rychle nevybíjela, vypněte funkce (bluetooth, wi-fi atd.), které zrovna nepotřebujete. Mobily velmi vyčerpává hledání signálu, pokud se právě nacházíte v místě se špatným pokrytím (metro, hory aj.). Proto se je nejlepším řešením zařízení přepnout do režimu letadlo, kdy bude telefon odpojen od sítě, nebo mobil vypnout úplně.
5. Utopenou elektroniku nesušte fénem
Zatímco vlhkost bateriím pouze škodí, voda může mít na vašeho elektronického miláčka přímo smrtelné následky. Největší spoušť nadělá mořská voda, která díky minerálům urychluje korozi elektrických obvodů. Když už se nějakou nepozorností dostane elektronické zařízení do kontaktu s vodou, vyndejte z přístroje baterii a nechte ji vyschnout na 48 hodin v pokojové teplotě. V žádném případě nezkoušejte vysušit baterii fénem nebo vystavením na přímé sluneční paprsky. Stačí, když baterii především v místě kontaktů otřete suchým hadříkem.